SCOREBOARD: Class AA state wrestling

Results for the 2019 Class AA state wrestling tournament at Rimrock Auto Arena at MetraPark are below.

For Class A results, please click here. For Class B/C results, please click here.

AA – 103

Guaranteed Places

  • 1st Place – Colton Martello of Great Falls CMR
  • 2nd Place – Jalen Vladic of Billings Senior
  • 3rd Place – Keagan Gransbery of Butte
  • 4th Place – Wyatt Van Pelt of Billings West
  • 5th Place – Dre Coles of Great Falls
  • 6th Place – Hunter Ketchem of Billings Skyview

1st Place Match

  • Colton Martello (Great Falls CMR) 24-5, Fr. over Jalen Vladic (Billings Senior) 21-9, Fr. (MD 9-0)

3rd Place Match

  • Keagan Gransbery (Butte) 28-1, So. over Wyatt Van Pelt (Billings West) 21-8, Jr. (Dec 4-0)

5th Place Match

  • Dre Coles (Great Falls) 24-12, Jr. over Hunter Ketchem (Billings Skyview) 14-17, . (Dec 4-3)

AA – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Drake Rhodes of Billings West
  • 2nd Place – Alejandro Madrid of Billings Senior
  • 3rd Place – Felix Petersen of Bozeman
  • 4th Place – Wil Queer of Butte
  • 5th Place – Easton Shupe of Great Falls
  • 6th Place – Isaac Ayers of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart

1st Place Match

  • Drake Rhodes (Billings West) 22-1, Fr. over Alejandro Madrid (Billings Senior) 24-6, Sr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Felix Petersen (Bozeman) 25-13, Fr. over Wil Queer (Butte) 22-10, Sr. (Dec 13-7)

5th Place Match

  • Easton Shupe (Great Falls) 21-8, Jr. over Isaac Ayers (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 12-17, Fr. (Dec 4-0)

AA – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carson DesRosier of Helena Capital
  • 2nd Place – Isaac Romero of Helena
  • 3rd Place – RJ LowDog of Billings West
  • 4th Place – Tayt Rogers of Bozeman
  • 5th Place – Gentry Lamb of Billings Skyview
  • 6th Place – Carter Johnson of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart

1st Place Match

  • Carson DesRosier (Helena Capital) 30-3, Fr. over Isaac Romero (Helena) 23-6, Sr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • RJ LowDog (Billings West) 21-8, So. over Tayt Rogers (Bozeman) 29-7, Jr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Gentry Lamb (Billings Skyview) 14-10, . over Carter Johnson (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 10-14, Fr. (Dec 8-2)

AA – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Matthew Dewitt of Billings Senior
  • 2nd Place – Sterling Quinn of Bozeman
  • 3rd Place – Brendan Barnes of Flathead (Kalispell)
  • 4th Place – Justen Unrein of Billings Senior
  • 5th Place – Dayne Martin of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 6th Place – Andrew Paradise of Great Falls CMR

1st Place Match

  • Matthew Dewitt (Billings Senior) 24-0, Jr. over Sterling Quinn (Bozeman) 26-3, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Brendan Barnes (Flathead (Kalispell)) 25-8, Jr. over Justen Unrein (Billings Senior) 14-7, Sr. (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Dayne Martin (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 21-13, Sr. over Andrew Paradise (Great Falls CMR) 15-13, Sr. (Dec 4-0)

AA – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Leif Schroeder of Bozeman
  • 2nd Place – Fin Nadeau of Flathead (Kalispell)
  • 3rd Place – Braeden Lomas of Great Falls
  • 4th Place – Trevin Welzien of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 5th Place – Idren Peak of Billings Senior
  • 6th Place – Jaiden James of Bozeman

1st Place Match

  • Leif Schroeder (Bozeman) 28-0, Jr. over Fin Nadeau (Flathead (Kalispell)) 25-5, Fr. (Fall 3:39)

3rd Place Match

  • Braeden Lomas (Great Falls) 23-9, Sr. over Trevin Welzien (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 18-12, Jr. (SV-1 3-1)

5th Place Match

  • Idren Peak (Billings Senior) 19-8, Fr. over Jaiden James (Bozeman) 15-10, Jr. (Fall 3:17)

AA – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jahzriel Peak of Billings Senior
  • 2nd Place – Lee Lambrecht of Helena Capital
  • 3rd Place – Cameron Savaria of Billings Skyview
  • 4th Place – Hayden Azure of Great Falls
  • 5th Place – Carter Carroll of Great Falls CMR
  • 6th Place – Reece Eckley of Missoula Sentinel

1st Place Match

  • Jahzriel Peak (Billings Senior) 19-3, Sr. over Lee Lambrecht (Helena Capital) 29-1, Sr. (MD 11-3)

3rd Place Match

  • Cameron Savaria (Billings Skyview) 24-9, . over Hayden Azure (Great Falls) 12-4, So. (Dec 3-0)

5th Place Match

  • Carter Carroll (Great Falls CMR) 19-5, Sr. over Reece Eckley (Missoula Sentinel) 20-9, Sr. (For.)

AA – 145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hunter Meinzen of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 2nd Place – Kai Stewart of Great Falls CMR
  • 3rd Place – Brock Rodrigues of Bozeman
  • 4th Place – Luke Joy of Missoula Sentinel
  • 5th Place – Blake Jolma of Missoula Sentinel
  • 6th Place – Donovan Mahoney of Great Falls

1st Place Match

  • Hunter Meinzen (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 24-4, So. over Kai Stewart (Great Falls CMR) 18-5, Sr. (Dec 8-7)

3rd Place Match

  • Brock Rodrigues (Bozeman) 26-3, Jr. over Luke Joy (Missoula Sentinel) 20-9, Sr. (Dec 7-1)

5th Place Match

  • Blake Jolma (Missoula Sentinel) 16-9, So. over Donovan Mahoney (Great Falls) 13-10, So. (Dec 4-2)

AA – 152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chance McLane of Bozeman
  • 2nd Place – Caden Hilliard of Great Falls
  • 3rd Place – Dougie Swanson of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 4th Place – Bridger Hall of Missoula Hellgate
  • 5th Place – Austin Ketchem of Billings Skyview
  • 6th Place – Thomas Klepps of Billings Senior

1st Place Match

  • Chance McLane (Bozeman) 25-0, Sr. over Caden Hilliard (Great Falls) 25-9, Jr. (Fall 4:52)

3rd Place Match

  • Dougie Swanson (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 29-5, Jr. over Bridger Hall (Missoula Hellgate) 20-10, Jr. (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Austin Ketchem (Billings Skyview) 13-5, . over Thomas Klepps (Billings Senior) 16-13, So. (Dec 5-3)

AA – 160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devin Crawford of Helena
  • 2nd Place – Carl Anderson of Butte
  • 3rd Place – Coy Cohenour of Bozeman
  • 4th Place – Jett Rebish of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 5th Place – Zaybin Stewart of Flathead (Kalispell)
  • 6th Place – Josh Macy of Billings Skyview

1st Place Match

  • Devin Crawford (Helena) 26-1, Sr. over Carl Anderson (Butte) 28-8, Sr. (Fall 0:59)

3rd Place Match

  • Coy Cohenour (Bozeman) 22-5, So. over Jett Rebish (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 25-10, Jr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Zaybin Stewart (Flathead (Kalispell)) 18-17, So. over Josh Macy (Billings Skyview) 16-11, . (Dec 6-1)

AA – 170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jace Rhodes of Billings West
  • 2nd Place – Tanner Russell of Flathead (Kalispell)
  • 3rd Place – Noah Kovick of Helena Capital
  • 4th Place – Peyton Morton of Billings Senior
  • 5th Place – Mason Corcoran of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 6th Place – Tyson Krahe of Great Falls

1st Place Match

  • Jace Rhodes (Billings West) 20-0, So. over Tanner Russell (Flathead (Kalispell)) 32-2, Jr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Noah Kovick (Helena Capital) 24-8, So. over Peyton Morton (Billings Senior) 20-10, Fr. (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Mason Corcoran (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 19-13, Sr. over Tyson Krahe (Great Falls) 18-14, Jr. (Dec 8-5)

AA – 182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elijiah Davis of Great Falls
  • 2nd Place – Brenner Bushfield of Billings Skyview
  • 3rd Place – Jaydn Hoff of Billings West
  • 4th Place – Kole McGrath of Butte
  • 5th Place – Paxton Boyce of Flathead (Kalispell)
  • 6th Place – Wyatt Shinn of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart

1st Place Match

  • Elijiah Davis (Great Falls) 24-1, So. over Brenner Bushfield (Billings Skyview) 18-3, . (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Jaydn Hoff (Billings West) 22-7, So. over Kole McGrath (Butte) 19-11, Sr. (Dec 6-0)

5th Place Match

  • Paxton Boyce (Flathead (Kalispell)) 20-9, Jr. over Wyatt Shinn (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 19-10, Sr. (Dec 5-1)

AA – 205

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kameron Moreno of Butte
  • 2nd Place – McCade O`Reilly of Bozeman
  • 3rd Place – Zane McCormick of Helena Capital
  • 4th Place – Noah Cannon of Great Falls
  • 5th Place – Kaden Westlake of Bozeman
  • 6th Place – Sebastian Koch of Flathead (Kalispell)

1st Place Match

  • Kameron Moreno (Butte) 25-1, Jr. over McCade O`Reilly (Bozeman) 6-3, Jr. (Fall 2:45)

3rd Place Match

  • Zane McCormick (Helena Capital) 15-7, Jr. over Noah Cannon (Great Falls) 18-12, Sr. (MD 10-2)

5th Place Match

  • Kaden Westlake (Bozeman) 20-8, Jr. over Sebastian Koch (Flathead (Kalispell)) 14-16, Sr. (Fall 1:36)

AA – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ethan DeRoche of Great Falls
  • 2nd Place – Tom Walkup of Bozeman
  • 3rd Place – Levi Malcolm of Billings West
  • 4th Place – Tre Krause of Glacier (Kalispell)
  • 5th Place – Josh Lee of Helena Capital
  • 6th Place – Camren Spencer of Bozeman

1st Place Match

  • Ethan DeRoche (Great Falls) 20-6, So. over Tom Walkup (Bozeman) 20-10, Jr. (TB-1 5-1)

3rd Place Match

  • Levi Malcolm (Billings West) 21-1, Sr. over Tre Krause (Glacier (Kalispell)) 17-5, Sr. (Fall 4:22)

5th Place Match

  • Josh Lee (Helena Capital) 20-5, Jr. over Camren Spencer (Bozeman) 8-12, So. (Dec 4-2)
AA Team Scores
1 Bozeman 260.5
2 Great Falls 197.5
3 Billings Senior 179.0
4 Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart 143.0
5 Billings West 135.0
6 Butte 130.0
7 Flathead (Kalispell) 116.0
8 Helena Capital 104.0
9 Billings Skyview 101.0
10 Great Falls CMR 83.0
11 Helena 66.0
12 Missoula Sentinel 62.0
13 Glacier (Kalispell) 55.5
14 Missoula Hellgate 18.0
montanasports

montanasports

Scroll to top
Skip to content