Home   |

Theriot, Sharp, Mason change leaderboard at Fort Worth

(FWSSR media release)

FORT WORTH – The start of a new week at the Fort Worth Stock Show & Rodeo meant a new set of cowboys and cowgirls were competing at Will Rogers Coliseum.

Marcus Theriot of Poplarville, Mississippi, the former National Intercollegiate Rodeo champion, wrestled his steer to the ground in 4.5 seconds. That tied him with South Dakota’s Jace Melvin, who competed Sunday, for the overall lead and for second place in round two. Both men have times of 8.6 seconds on two steers.

Jennifer Sharp of Montgomery, Texas, is on a roll. On Sunday Sharp won nearly $12,000 in the barrel racing at the National Western Stock Show Rodeo in Denver. She rode her horse Six French Smooches to the championship winning the championship round and having the fastest overall time.

She then headed to Fort Worth where she and “Smooches” clocked a time of 16.48 to lead in the first round here by one-hundredth of a second. The top 70 racers from the first round earn the chance to compete a second time, with the top 12 overall qualifying for the championship finals on February 9.

Sharp, who moved into the lead in the Women’s Professional Rodeo Association (WPRA) world standings after her big win in Denver yesterday, is making the most of her momentum. A strong showing here could boost her chances to qualify for her first National Finals Rodeo in December.

Another rodeo athlete who is making the most of his opportunities is bull rider Dallee Mason of Weiser, Idaho. Mason earned more than $13,000 last week here in Fort Worth when he was crowned the champion of Bulls’ Night Out, the two-night Xtreme Bulls competition. Tonight, he was one of only two cowboys to record a score in the bull riding. It was a big one – 89 points on Rafter G Rodeo’s King Herod to take the first-round lead. He’ll compete on his second-round bull Tuesday night.

The World’s Original Indoor Rodeo® continues with at 7:30 p.m. on Tuesday at Fort Worth’s historic Will Rogers Coliseum where the rodeo will be part of the Stock Show Goes Pink Day where exhibitors and spectators alike will wear pink to celebrate survivors of breast cancer. Fifty percent of stock show general admission and rodeo tickets will be donated to the Greater Fort Worth affiliate of Susan G. Komen for the Cure.

Unofficial resutls:

Fifth Performance

Bareback Riding: 1 (tie), Kaycee Feild, Genola, Utah, on Championship Pro Rodeo’s Night Lizard and Leighton Berry, Weatherford, Texas, on Championship Pro Rodeo’s River Bugs, 83.5 points. 3, BoDell Jessen, Altamont, Utah, 78.5. 4, Winn Ratliff, Leesville, La., 76.

Steer Wrestling: 1, Tom Lewis, Lehi, Utah, 5.0 seconds. 2, Luke Gee, Stanford, Mont., 5.2. 3, Paul Melvin, Paradise, Texas, 9.0. 4, Hank Filippini, Battle Mountain, Nev., 13.4.

Team Roping: (three times) 1, Levi Simpson, Ponoka, Alberta, and Cole Davison, Stephenville, Texas, 6.5 seconds. 2, Jake Orman, Prairie, Miss., and Walt Woodard, Stephenville, Texas,

Saddle Bronc Riding:  1 (tie), Taos Muncy, Corona, N.M., on Championship Pro Rodeo’s Cat Man Do and Clay Elliott, Nanton, Alberta, on Championship Pro Rodeo’s Just Bugs, 79.5 points. 3, Dusty Hausauer, Dickinson, N.D., 77.5. 4, Ross Griffin, Tularosa, N.M., 77.

Tie-Down Roping: 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 7.5 seconds. 2, Alex Caudle, Livingston, Ala., 8.3. 3, Todd Danley, Graham, Texas, 9.7. 4, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 10.2.

Barrel Racing: 1, Carlee Otero, Weatherford, Texas, 16.79 seconds. 2, Sherri Barnes, Pilot Point, Texas, 16.81. 3, Rainy Pratt, Stephenville, Texas, 16.92. 4, Ashley Schafer, Millsap, Texas, 17.01.

Bull Riding: (two rides) 1, Jeff Askey, Athens, Texas, 83 points on Rafter G Rodeo’s Helter Skelter. 2, Bayle Worden, Charleston, Texas, 77.5.

Sixth Performance

Bareback Riding: 1, Winn Ratliff, Leesville, La., 77 points on United Pro Rodeo’s Buckle Up. 2, (tie) Kaycee Feild, Genola, Utah, and Paden Hurst, Cypress, Texas, 74. Tony Barrington, Elko, Nev., 70.5.

Steer Wrestling:  1, Jace Melvin, Fort Pierre, S.D., 4.5 seconds. 2, Hank Filippini, Battle Mountain, Nev., 3, Eli Lord, Sturgis, S.D., 5.0 seconds. 4, Luke Gee, Stanford, Mont., 15.2.

Team Roping: 1 (tie), Lane Ivy, Dublin, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan., and Levi Simpson, Ponoka, Alberta, and Cole Davison, Stephenville, Texas, 5.6 seconds. 3, Ryne Hutton, Boerne, Texas, and Mickey Gomez, Holland, Texas, 7.5. 4. Jake Orman, Prairie, Miss., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 12.8.

Saddle Bronc Riding: (two rides) 1, Louie Brunson, New Underwood, S.D., 79.5 points on United Pro Rodeo’s Hoppity Hop. 2, Ross Griffin, Tularosa, N.M., 74.

Tie-Down Roping: 1, Monty Lewis, Hereford, Texas, 9.4 seconds. 2, Polo Bacque II, Scott, La., 11.8. 3, Blake Chauvin, Raceland, La., 20.1. 4, Shank Edwards, Tatum, N.M., 20.9.

Barrel Racing: 1, Stephanie Fryar, Waco, Texas, 16.62 seconds. 2, Danyelle Williams, Vale, Ore., 16.89. 3, Hannah Sharon, Dillon, Mont., 16.97. 4, Jodee Miller, Magnolia, Texas, 17.10.

Bull Riding: (one ride) 1, Jeff Askey, Athens, Texas, 77 points on United Pro Rodeo’s Black Night.

Seventh Performance

Bareback Riding: (three rides) 1, Trey Moore III, Anniston, Ala., 77 points on Rafter G Rodeo’s Tumbleweed. 2, Tristan Hansen, Dillon, Mont., 70. 3, Daylon Swearingen, Rochelle, Ga., 69.

Steer Wrestling: 1, Cade Austin Goodman, Waelder, Texas, 4.1 seconds. 2, Marcus Theriot, Poplarville, Miss., 4.5. 3, Mose Fleming, Kissimmee, Fla., 5.3. 4, Ringo Robinson, Caldwell, Idaho, 15.5.

Team Roping: (two times) 1, Dustin Egusquiza, Mariana, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 5.8 seconds. 2, Wyatt Imus, Brenham, Texas, and Reno Gonzales, Scott, La., 9.4.

Saddle Bronc Riding:  1, Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 84 points on Championship Pro Rodeo’s Painted Canyon. 2, Samuel Kelts, Millarville, Alberta, 80. Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 79. 4, Jake Finlay, Goodiwindi, Australia, 76.

Tie-Down Roping: 1, Clint Cooper, Decatur, Texas, 8.7 seconds. 2, Taylor Santos, Creston, Ca., 9.2. 3, Ryan Thibodeaux, Stephenville, Texas, 11.0. 4, Stetson Vest, Childress, Texas, 12.6.

Barrel Racing: 1, Jennifer Sharp, Montgomery, Texas, 16.48 seconds. 2, Carolyn Uhler, Holden, Mo., 16.78. 3, Brittany Pozzi Tonozzi, Victoria, Texas, 16.85. 4, Kenna Kaminski, Bellville, Texas, 17.05.

Bull Riding: (two rides) 1, Dallee Mason, Weiser, Idaho, 89 points on Rafter G Rodeo’s King Herod.  2, Aaron Williams, Pismo Beach, Calif., 76.

Current Leaders

Bareback Riding: (first round) 1, Kaycee Feild, Genola, Utah, 87.5 points on Rafter G Rodeo’s Biscuit. 2, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 85.5. 3, Tyler Johnson, Burneyville, Okla., 83.5. 4, Winn Ratliff, Leesville, La., 82. 5, Waylon Guy Bourgeois, Church Point, La., 79.5. 6, Trey Moore III, Anniston, Ala., 77. (second round) 1 (tie), Kaycee Feild, Genola, Utah, on Championship Pro Rodeo’s Night Lizard and Leighton Berry, Weatherford, Texas, on Championship Pro Rodeo’s River Bugs, 83.5 points each. 3, BoDell Jessen, Altamont, Utah, 78.5. 4, Wyatt Maines, Maple Creek, Sask., 77.5. 5, Winn Ratliff, Leesville, La., 78. 6 (tie), Wyatt Ortega, Groveland, Fla., and Tony Barrington, Elko, Nev., 75. (third round) 1, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 84 points on Dakota Rodeo’s Sunrise. 2, Waylon Guy Bourgeois, Church Point, La., 81.5. 3, Winn Ratliff, Leesville, La., 77. 4, Kaycee Field, Genola, Utah, and Paden Hurst, Cypress, Texas, 74. 6, Wyatt Maines, Maple Creek, Sask., 73.5. (total on three) 1, Field, 245 points. 2, Ratliff, 235. 3, Maines, 227.5 points. 4, Bourgeois, 223. 5, Hurst, 217. 6, Barrington, 213.5.

Steer Wrestling: (first round winners) 1, Brandon Harrison, Port Arthur, Texas, 3.7 seconds, $5,753.  2, Josh Clark, Warner, Okla., 3.8, $5,002. 3 (tie), Sterling Lambert, Fallon, Nev.; Hunter Cure, Holliday, Texas; and Cody Cabral, Hilo, Hawaii, 3.9, $3,502 each. 6, Brendan Laye, Consort, Alberta, 4.0, 2001. 7 (tie), Marcus Theriot, Poplarville, Miss.; Jesse Brown, Baker City, Ore., and Talon Roseland, Marshalltown, Iowa, $584. (second round) 1, Cade Austin Goodman, Waelder, Texas, 4.1 seconds. 2 (tie), Jace Melvin, Fort Pierre, S.D., and Marcus Theriot, Poplarville, Miss., 4.5. 4, Hank Filippini, Battle Mountain, Nev., 4.9.5, Luke Gee, Stanford, Mont., 15.2. 6. Ringo Robinson, Roosevelt, Utah, 15.5. (total on two) 1 (tie), Melvin and Theriot, 8.6 seconds. 3, Filippini, 18.3. 4, Gee, 20.4. 5. Robinson, 21.6.

Team Roping: (first round) 1, Jeff Flenniken, Caldwell, Idaho, and Jake Minor, Ellensburg, Wash., 5.0 seconds. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Tyler Worley, Berryville, Ark., 5.4. 3, Garrett Rogers, Baker City, Ore., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., 5.8. 4, Riley Minor and Brady Minor, Ellensburg, Wash., 6.3. 5, Levi Simpson, Ponoka, Alberta, and Cole Davison, Stephenville, Texas, 6.5. 6, Jake Orman, Prairie, Miss., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 6.8.  (second round) 1, Aaron Macy, Post, Texas, and Jason Johe, San Luis Obispo, Calif., 4.9 seconds. 2, Riley and Brady Minor, Ellensburg, Wash., 5.1. 3, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Tyler Worley, Berryville, Ark., 5.2. 4, (tie) Lane Ivy, Dublin, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan., and Levi Simpson, Ponoka, Alberta, and Cole Davison, Stephenville, Texas, 5.6. 6, Brandon Gonzales, Seboyeta, N.M., and Steve Northcott, Odessa, Texas, 6.1. (total on two) 1, Sherwood and Worley, 10.6 seconds. 2, Riley and Brady Minor, 11.4. 3, Simpson and Davison, 12.1. 4, Gonzales and Northcott, 13.8. 5, Vinson and Tash, 17.5. 6, Mitchell and Smithson, 18.3.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Kole Ashbacher, Arrowwood, Alberta, 84.5 points on Rafter G Rodeo’s Golden Glow. 2, Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 84. 3, Colt Gordon, Comanche, Okla., 83.5. 4, Dawson Hay, Wildwood, Alberta, 82, 5, (tie) Joey Sonnier III, New Iberia, La., and Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 81.5.  (second round) 1, Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 86.5 points on Andrews Rodeo’s Rock Bottle. 2 (tie), Bradley Harter, Loranger, La.; Wyatt Casper, Pampa, Texas, and Colt Gordon, 82.5. 5, Dawson Hay, Wildwood, Alberta, 82. 6. Louie Brunson, New Underwood, S.D., 79.5. (total on two) 1, Crawley, 168. 2, Gordon, 166. 3, Hay, 164. 4 (tie), Sonnier and Casper, 160.5. 6, Bradley Harter, Loranger, La., 159.5.

Tie-Down Roping: (first round winners) 1, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 8.0 seconds, $6,413. 2, Clif Cooper, Decatur, Texas, 8.2, $5,576. 3, Tyson Durfey, Brock, Texas, and Marty Yates, Stephenville, Texas, 8.4, $4,322 each. 5 (tie), Shane Hanchey, Sulphur, La., and Ike Fontenot, Ville Platte, La., 8.5, $2,648.70 each. 7, Cody Craig, Wendell, Idaho, 8.8, $1,394. 8, (tie) Reese Riemer, Stinnett, Texas, and Ross Tucker, Archer City, Texas, 9.0, $279 each. (second round leaders) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 7.5 seconds. 2, Alex Caudle, Livingston, Ala., 8.3. 3, Clint Cooper, Decatur, Texas, 8.7. 4, Taylor Santos, Creston, Calif., 9.2. 5, Monty Lewis, Hereford, Texas, 9.4. 6, Todd Danley, Graham, Texas, 9.7.  (total on two) 1, Caudle, 19.1 seconds. 2, Smith, 19.8. 3 (tie), Lewis and Santos, 20.0. 5, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 23.3. 6, Stetson Vest, Childress, Texas, 23.5.

Barrel Racing: (first round) 1, Jennifer Sharp, Montgomery, Texas, 16.48 seconds. 2, Jill Wilson, Snyder, Texas, 16.49. 3, Ilyssa Glass, Tatum, N.M., 16.58. 4, Stephanie Fryar, Waco, Texas, 16.62. 5, Dena Kirkpatrick, Post, Texas, 16.64. 6, Jennifer Driver, Garden City, Texas, 16.70.

Bull Riding: (first round) 1, Dallee Mason, Weiser, Idaho, 89 points on Rafter G Rodeo’s King Herod. 2, Jeff Askey, Athens, Texas, 83. 3, Dalan Duncan, Ballard, Utah, 82.5. 4, J.T. Moore, Alvin, Texas, 80.5. 5, Bayle Worden, Charleston, Texas, 77.5. 6, Aaron Williams, Pismo Beach, Calif., 78. (second round) 1, Boudreaux Campbell, Crockett, Texas, 87.5 points on Rafter G Rodeo’s Johnny Cash. 2, Moore, 82. 3, Cullen Telfer, Thonotosassa, Fla., 81. 4, Ty Wallace, Colbran, Colo., 79. 5, Askey, 77. 6, Duncan, 75.5. (total on two) 1, Moore, 162.5. 2, Askey, 160. 3, Duncan, 158. (on one) 4, Campbell, 87.5. 5, Telfer, 81. 6, Wallace, 79.

Scott Breen

Scott Breen

Scroll to top
Skip to content