2019 divisional basketball scores, pairings

The final seven divisional basketball tournaments start Feb. 28 and conclude March 2. The Eastern AA boys and girls tournaments are in Great Falls, the Western AA tournaments in Kalispell, the Southern B tournaments in Billings and the Northern B boys tournament in Shelby. Updated scores and pairings from those tournaments are below. For downloadable and printable PDFs of the brackets, please click here.

Eastern AA (four teams advance)

Feb. 28-March 2 at Great Falls CMR High School

BOYS

Thursday, first round

Game 1: Great Falls CMR 41, Billings Skyview 39
Game 2: Bozeman 71, Butte 28
Game 3: Billings Senior 74, Billings West 73

Friday

Game 4: Billings West 58, Butte 46, loser-out
Game 5: Great Falls High 53, Great Falls CMR 48, semifinal
Game 6: Bozeman 87, Billings Senior 43, semifinal

Saturday

Game 7: Billings West 56, Great Falls CMR 34, loser-out
Game 8: Billings Skyview 61, Billings Senior 45, loser-out
Game 9: Billings West 52, Billings Skyview 48, consolation
Game 10: Bozeman 60, Great Falls High 44, championship

GIRLS

Thursday, first round

Game 1: Great Falls High 27, Billings Senior 19
Game 2: Butte 66, Billings Skyview 38
Game 3: Great Falls CMR 34, Bozeman 25

Friday

Game 4: Bozeman 42, Billings Skyview 33, loser-out
Game 5: Billings West 46, Great Falls High 23, semifinal
Game 6: Butte 47, Great Falls CMR 41, semifinal

Saturday

Game 7: Great Falls High 36, Bozeman 27, loser-out
Game 8: Billings Senior 47, Great Falls CMR 32, loser-out
Game 9: Billings Senior 41, Great Falls High 35, consolation
Game 10: Billings West 53, Butte 35, championship

Western AA (four teams advance)

Feb. 28-March 2 at Kalispell Glacier High School

BOYS

Thursday, first round

Game 1: Helena High 46, Kalispell Glacier 30
Game 2: Helena Capital 62, Kalispell Flathead 51
Game 3: Missoula Sentinel 51, Missoula Big Sky 34

Friday

Game 4: Kalispell Flathead 69, Missoula Big Sky 65, loser-out
Game 5: Missoula Hellgate 49, Helena High 44, semifinal
Game 6: Helena Capital 53, Missoula Sentinel 51, semifinal

Saturday

Game 7: Missoula Sentinel 62, Kalispell Glacier 40, loser-out
Game 8: Helena High 56, Kalispell Flathead 46, loser-out
Game 9: Missoula Sentinel 50, Helena High 49, consolation
Game 10: Missoula Hellgate 59, Helena Capital 35, championship

GIRLS

Thursday, first round

Game 1: Missoula Hellgate 44, Missoula Sentinel 26
Game 2: Kalispell Glacier 36, Kalispell Flathead 24
Game 3: Helena Capital 59, Missoula Big Sky 18

Friday

Game 4: Kalispell Flathead 37, Missoula Big Sky 21, loser-out
Game 5: Missoula Hellgate 54, Helena High 50, semifinal
Game 6: Helena Capital 47, Kalispell Glacier 37, semifinal

Saturday

Game 7: Kalispell Glacier 39, Missoula Sentinel 26, loser-out
Game 8: Helena High 63, Kalispell Flathead 34, loser-out
Game 9: Helena High 47, Kalispell Glacier 40, consolation
Game 10: Helena Capital 43, Missoula Hellgate 35, championship

Southern B (three teams advance)

Feb. 28-March 2 at Billings (Rimrock Auto Arena at MetraPark)

BOYS

Thursday, first round

Game 1: Big Timber 43, Joliet 32
Game 2: Colstrip 66, Red Lodge 58
Game 3: Huntley Project 64, Jefferson 48
Game 4: Three Forks 63, Lodge Grass 57

Friday

Game 5: Joliet 54, Red Lodge 46, loser-out
Game 6: Lodge Grass 76, Jefferson 45, loser-out
Game 7: Colstrip 66, Big Timber 44, semifinal
Game 8: Three Forks 57, Huntley Project 48, semifinal

Saturday

Game 9: Big Timber 77, Lodge Grass 50, loser-out
Game 10: Huntley Project 59, Joliet 56, OT, loser-out
Game 11: Big Timber 51, Huntley Project 43, consolation
Game 12: Colstrip 43, Three Forks 40, championship

GIRLS

Thursday, first round

Game 1: Three Forks 48, Huntley Project 38
Game 2: Forsyth 54, Roundup 42
Game 3: Columbus 37, Townsend 30
Game 4: Big Timber 50, Colstrip 42

Friday

Game 5: Roundup 36, Huntley Project 31, loser-out
Game 6: Townsend 52, Colstrip 46, loser-out
Game 7: Forsyth 53, Three Forks 43, semifinal
Game 8: Columbus 40, Big Timber 21, semifinal

Saturday

Game 9: Three Forks 50, Townsend 38, loser-out
Game 10: Big Timber 45, Roundup 40, OT, loser-out
Game 11: Three Forks 58, Big Timber 48, consolation
Game 12: Columbus 42, Forsyth 34, championship

Northern B (three teams advance)

Feb. 28-March 2 at Shelby

BOYS

Thursday, first round

Game 1: Rocky Boy 52, Malta 39
Game 2: Wolf Point 68, Choteau 63
Game 3: Poplar 52, Shelby 45
Game 4: Fairfield 68, Glasgow 40

Friday

Game 5: Choteau 80, Malta 64, loser-out
Game 6: Shelby 73, Glasgow 63, loser-out
Game 7: Rocky Boy 65, Wolf Point 61, semifinal
Game 8: Poplar 70, Fairfield, 68, OT, semifinal

Saturday

Game 9: Shelby 59, Wolf Point 51, loser-out
Game 10: Choteau 70, Fairfield 60, loser-out
Game 11: Shelby 56, Choteau 50, consolation
Game 12: Poplar 69, Rocky Boy 58, championship

montanasports

montanasports

Scroll to top
Skip to content